Pleksi

Pleksi Hakkında

İnsanların ihtiyaçlarına cevap vermek için plastik malzemelerden farklı ürünlerin elde edilmesi, son dönemlerde çok fazla başvurulan yöntemlerden birisidir. Plastikten üretilen maddelerden birisi de pleksi adı verilen maddedir. Saydam, yarı saydam, renkli ve renksiz olabilen bu maddenin kullanım alanı oldukça fazladır. Cama benzemesine rağmen camdan çok daha dayanıklı olan bu madde, farklı alanlarda başarılı sonuçlar verir. 90 dereceden yüksek sıcaklıklarda yumuşayan ve kalıplar yardımı ile istenilen şekle getirilen pleksi, oldukça dirençli bir maddedir. Bu dirençli maddenin en önemli dezavantajı ise termodinamik yapısına bağlı olarak yanmaya karşı dayanıksız olmasıdır. Bunun haricinde neredeyse hiçbir dezavantajı yoktur ve uzun ömürlü bir kullanım imkanı sağlamaktadır

Pleksi

Gelişen teknolojinin insanların kullanımına sunmuş olduğu pleksi, dışarıdan bakıldığında bir camı andırır. Camdan farklı bir yapısı olan bu madde, plastikten elde edilir. Saydam, yarı saydam, renkli ve renksiz çeşitleri vardır ve cama göre çok daha dayanıklıdır. Genel olarak hafif bir yapısının olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu durum, pleksinin çok rahat bir şekilde işlenmesine imkan verir. 1,5-2 mm kalınlığında olan bu madde, 90 ila 115 dereceye kadar ısıtılarak istenilen şekli elde etmesi sağlanabilir. Söz konusu işlemden dolayı kullanım alanı oldukça fazladır. İstenilen ebat ve şekil haline getirilerek kullanılabilir. Takıdan endüstriyel alanlara, aydınlatma elemanlarından dekorasyona, yatak başlarından vitrinlere kadar geniş bir kullanım alanı vardır.

Pleksi Özellikleri

Son yıllarda cama alternatif olan Pleksi özellikleri bakımından da işin gerçeği farkını ortaya koymaktadır. Şimdi özelliklerine bir göz atalım.

  1. Işık geçirgenliği çok yüksek olan bu madde darbelere karşı da oldukça dayanıklıdır.
  • Pleksi özellikleri arasında kırıldığında yaralanmalara sebep olmaması da oldukça önemlidir. Bunun yanında aynı kalınlıktaki cama oranla %20 daha ısıyı az iletir.
  • Döküm pleksiglaslar iklim koşullarına karşı daha dirençlidir.
  • Döküm pleksiglaslar bakır sertliğinde olup, kolay kolay solmaz ve kırılmazlar.
  • 75 derece ve üstü sıcaklıklarda kullanım için uygun olmamaktadırlar. Bu yüzden bu ürünleri yüksek sıcaklıklara karşı korumanız önemlidir.

Pleksi Nedir?

Renkli ve renksiz çeşitlere sahip olan plastik bir malzeme türüdür. Pleksi saydam ve yarı saydam bir yapıda bulunabilen bu madde kolayca delinebilir, kesilebilir yani işlenebilen bir yapıya sahiptir. Pleksi özelliği gereği oldukça hafif bir yapıya sahiptir. Yine bir başka ifadeyle pleksi renkli ve renksiz çeşidi olabilen plastik cam olarak da tanımlanabilmektedir.

Çoğunlukla dışarıda görülen pleksiler daha çok 1,5-2,5 mm kalınlığına sahip düz levha şeklinde olanlarıdır. Pleksi nedir diye merak ediyorsanız eğer ortalama 110 derecede arasında yumuşatılabilen ve istenilen şekil verilen camdan daha dayanıklı maddedir diyebiliriz.

İşin gerçeği birçok yönden avandajı olan pleksi maddesi tek bir dezavantaja sahip olmaktadır. Buda termodinamik yapısından dolayı yanmaya karşı çok fazla dayanıklı olmamasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*