Kaligrafi

Kaligrafi hakkında bilgi

Yazı, yüzyıllardır insanların hayatlarında vardır. Farklı yazım dilleri ve şekillerinden söz etmek mümkündür. Fakat her dönemde ve her kültürde, yazının daha güzel görünmesi için farklı çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmalar, kaligrafi sanatının doğmasına neden olmuştur. Araplardan Latinlere kadar farklı medeniyetlerin kullandığı bu sanat, ortaya çok özel yazıların çıkmasına neden olur.

Kaligrafi için dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır ve bunlar sanatçının çalışma şekline göre esnetilebilir. Estetik, zarif ve güzel bir yazının ortaya çıkması için bütün yeteneklerini kullanan sanatçı, çok geniş bir alanda hareket edebilir ve kendisini ifade etme noktasında herhangi bir zorluk yaşamaz. Bu sanata hayatın her alanında rastlamak mümkündür.

Kaligrafi hakkında

Yaratıcılığın ön plana çıktığı sanatlardan birisi olan kaligrafi, sanatçısına geniş bir alan verir. Bu alanda kendisini rahat bir şekilde ifade eden sanatçı tarafından ortaya farklı ürünler konulur. Kaligrafi, yazıların yeniden düzenlenerek zarif, etkileyici ve estetik bir görünüm almasını sağlayan sanat dalıdır. İslamiyet ile birlikte de kullanılmaya başlayan bu sanat, hüsnü hat adıyla bilinir. Ayetlerin, hadislerin ve diğer dini sözlerin güzel bir şekilde yazılması şeklinde kullanılan bir sanattır. Günümüzde hemen her alanda görülen kaligrafi; davetiyeler, mektuplar, kıyafet baskıları, hediyelik eşyalar, kartpostallar ve sokaklarda görülebilir. Dolayısıyla çok geniş bir alanda kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Genellikle siyah rengin tercih edildiği bu sanatta, farklı renkler ile de güzel çalışmalar yapılabilir.

Kaligrafi

Bazı insanlar doğuştan yeteneklidir. Kaligrafi, harflerin yazılışlarını ve harfler arasındaki boşlukları doğru yazım biçimlerini ve oranlarını kullanarak estetik ve zarif yazma sanatıdır. İslam dininde bu yazı tarzına hat ya da hüsni hat denilmektedir.

Elbette ki her isteyen bu sanat dalına hakim olamaz. Çünkü kaligrafi sanatı belli kurallara hakim olmayı ve bunları çok iyi bilmeyi gerektirmektedir. Yazılan yazılarda belli bir orantı kullanmak, zarif bir yazı elde etmek ve yazılara simetrik bir görüntü kazandırmak elbette ki ustalık gerektirmektedir.

Günümüzde birçok kişi özel davetiyeleri ya da hediyelik eşyalarında kaligrafi sanatını kullanmaktadır. Yine kart postallar, mektuplar, kart başlıkları ve afişlerde bu sanatın yaygın olarak kullanıldığı alanlar olmaktadır.

Kaligrafi Nedir ?

Yunanca da kallos (güzel) ve graphos (yazı) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşan Kaligrafi güzel yazı anlamlarına gelmektedir. Normal yazılardan çok daha farklı olup, süslü yazı yazma sanatıdır. Bu şekilde yazılan yazılarla ortaya çok güzel zarif ve estetik yazılar çıkmaktadır.

Kaligrafi nedir denilecek olursa, aslında her kültürün kendi özelliğine göre estetik değer kazanan yazı biçimi denilebilir. Çünkü İslam Kaligrafisi ile Batı Kaligrafisi arasında bariz farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklardan en önemlisi Batı Kaligrafisinde yazının içeriğine önem atfedilmemesidir. Forma daha çok önem verilmektedir.

İslam’da kaligrafi ise ayrı bir yere sahip olmaktadır. Özellikle Türk Hat sanatı içerisinde çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Özellikle Arap harfleri ile oluşturulan kaligrafiler çok daha şık ve estetik görünmektedir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*